uśmiechnięta dziewczyn

Zabiegi dentystyczne z wykorzystaniem gazu rozweselającego

Dentofobia to lęk przed wizytami u dentysty, według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w 2009 roku pacjenci cierpiący na tę fobię częściej tracą zęby niż ci, u których nie zdiagnozowano dentofobii.Powodem jest lęk, który powoduje, że wizyty u stomatologa są ostatecznością dla dentofobów. Jak zatem pokonać lęk zanim straci się ząb, bądź kilka zębów? Metod jest kilka, jednak jedną skuteczną i najszybszą jest zabieg sedacji.

Na czym polega zabieg sedacji?

Gdy pacjent czuje niepokój podawane są środki uspokajające wraz z miejscowym znieczuleniem, tak by pacjent nie czuł bólu. Pacjent podczas zabiegu zachowuje świadomość, jednak skutkiem ubocznym środków uspokajających może być amnezja. Znieczulenie gazem rozweselającym jest bezpieczne nawet dla dzieci.

Jak działa gaz rozweselający?

Pacjent wdycha podtlenek azotu zmieszany z tlenem, który ma działanie uspokajające. Działa także na pamięć wsteczną, dlatego też pacjent może nie pamiętać zabiegu, co może przyczynić się do zmniejszenia lęku przed kolejnymi wizytami. Gabinet dentystyczny zatem może nie kojarzyć się z już z bólem i z czymś nieprzyjemnym.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie należy wykonywać zabiegu w pierwszym trymestrze ciąży oraz w czasie niedrożności górnych dróg oddechowym. Dentysta powinien poinformować o wszystkich przeciwskazaniach do wykonania zabiegu. Trzy godziny przed zabiegiem nie powinno się także spożywać napoi oraz posiłków.

Dentystyczne zabiegi bezbolesne są ciekawą alternatywą dla tych, którzy odczuwają lęk przed zabiegami stomatologicznymi, a szczególnie przed bólem, który nie jest konieczny, a w łatwy sposób można go uniknąć. Wykorzystanie gazu rozweselającego może okazać się strzałem w dziesiątkę, gdy lęk nie pozwala na uratowanie zębów. W dodatku korzystanie z gazu jest całkowicie bezpieczne. Ważne jest, by podkreślać, że unikanie wizyt u dentysty sprawi, że uzębienie będzie w coraz gorszym stanie. Dlatego warto zastanowić się nad sedacją, która jest skuteczna.

 

Dagmara Seget

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + 15 =