stres rozwód

Jak walczyć ze stresem związanym z rozwodem?

Rozwód to niezaprzeczalnie jedno z bardziej emocjonalnych przeżyć, jakich możemy doświadczyć w naszym życiu. Niezależnie od tego, czy inicjatywa rozstania wychodzi z naszej strony, czy też naszego małżonka, jest to sytuacja, która z pewnością znacząco na nas wpłynie. Jak zatem stawić czoła emocjom oraz stresowi, które mogą ujawnić się w przypadku rozwodu?

Przyczyny stresu związane z rozwodem

Rozwód w dzisiejszych czasach staje się niestety coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Początkowa fascynacja partnerem w niektórych przypadkach, po pewnym czasie, zwyczajnie przemija. Dodatkowo, mogą dochodzić do tego wątpliwości związane z wiernością naszego małżonka. Jeśli znajdujemy się na etapie, kiedy zaczynamy zastanawiać się, jak sprawdzić, czy mąż mnie zdradza, powinnyśmy traktować to jako sygnał ku zbliżającemu się rozpadowi naszego związku, a przynajmniej poważnemu zagrożeniu tej relacji.

Znaczące zmiany, które  rozwód za sobą pociąga, stają się zupełnie naturalną obawą każdej z nas. Nie ma się, co oszukiwać − rozwód może diametralnie odmienić nasze dotychczasowe życie. Dodatkowo, powodów do stresu przysparza nam perspektywa samotności, a także konieczności całkowitego usamodzielnienia się i wzięcia na siebie obowiązków, za które dotychczas nie odpowiadałyśmy. Kolejnych zmartwień może dostarczyć nam obawa o dzieci, o sytuację, z którą one będą musiały się zmierzyć – należy pamiętać, że rozwód rodziców dla nich również będzie trudnym przeżyciem, które z pewnością w znaczący sposób na nie wpłynie. Dodatkowo, przyczyną złego samopoczucia może być paradoksalnie również nasze najbliższe otoczenie – bliscy, których rady, zamiast wspierać na duchu, dołują i pogłębiają smutek, z którym musimy się zmagać. Co więcej, do niezwykle stresujących aspektów rozwodu, można także zaliczyć wszelkie formalności sądowe, jak m.in. podział majątku, z którymi będziemy musiały się w takiej sytuacji skonfrontować.

Warto zaznaczyć, że emocje, które przeżywamy przed rozwodem, można podzielić na następujące etapy:

  • wyparcie – jest to etap początkowy, gdy zaistniała sytuacja jest dla nas jeszcze nie do końca zrozumiała, zupełnie nowa. Mamy trudności, by się z nią pogodzić i przystosować się do niej. Jest to niezaprzeczalnie najtrudniejszy okres dla przyszłego rozwodnika. Etap wyparcia ściśle wiąże się z niezwykle silnym stresem, który może utrudniać nam racjonalne myślenie oraz działanie,
  • złość – na tym etapie następuje już względne oswojenie się z zaistniałą sytuacją. Obniża się poziom stresu z nią związany, zwiększa się jednak nasze rozdrażnienie, mamy większą skłonność do wchodzenia w konflikty i pojawia się także zniecierpliwienie związane z czasochłonnym załatwianiem wszelkich, niezbędnych formalności,
  • smutek – w tym okresie najbardziej odczuwalne jest przygnębienie związane ze stratą danej osoby. Wraz z jej odejściem zmianie ulega bowiem wiele naszych planów, a także niegdyś założone cele. W tym okresie nieoceniona może być obecność kogoś nam bliskiego, przed kim możemy się otworzyć i pozbyć wszelkich negatywnych emocji, które nam towarzyszą,
  • zwrot ku przyszłości – jest to etap, w którym zaczynamy stopniowo odzyskiwać nadzieję na szczęśliwe życie. Zaczynamy bardziej optymistycznie patrzyć w przyszłość, zostawiając za sobą wiele negatywnych emocji, które wpływały na nas destrukcyjnie.

 

Sposoby radzenia sobie ze stresem związanym z rozwodem

Stres w sytuacjach, takich jak rozwód, jest czymś zupełnie naturalnym. Dobrą wiadomością jest jednak to, że można sobie z nim skutecznie poradzić. Przede wszystkim, należy pamiętać, aby nie dusić w sobie przeżywanych emocji – to tylko wszystko pogorszy. Dajmy sobie pozwolenie na smutek, złość, czyli po prostu odreagowanie zaistniałej sytuacji. Tłumione emocje mogą bardzo negatywnie na nas wpłynąć, dlatego nie bójmy się ich okazywać. Nagromadzone napięcie można rozładować naprawdę na wiele sposobów, takich jak np. rozmowa z kimś zaufanym, czy też aktywność fizyczna, podczas której spożytkujemy skumulowaną energię. Co więcej, nie warto odtrącać pomocy, którą oferują nam inni. Pomocne może okazać się zwierzanie zaufanym osobom – ułatwi nam to poradzenie sobie z odczuwanymi emocjami. Jeśli zaistnieje taka konieczność, nie należy rezygnować również z fachowej pomocy, której mogą udzielić nam psycholog, psychoterapeuta, czy też psychiatra. Interwencja profesjonalisty może okazać się nieoceniona, gdy sytuacja, w której się znalazłyśmy nas przerosła.

Gdy znajdziemy się w takiej sytuacji, najważniejsze jest, by nie zamykać się w sobie. Oczywiście, dojście do siebie w przypadku rozstania, może wymagać czasu. Tym samym, najlepiej uzbroić się w cierpliwość i do niczego się nie zmuszać. Warto jednak otworzyć się nieco na zmiany. Z początku małe, później wraz z odczuwalną poprawą nastroju, być może coraz większe. Dobrze jest zacząć od wprowadzenia drobnych innowacji do naszego życia. Mogą być to, np. poranna gimnastyka, wyjazd ze znajomymi, czy też zapisanie się na zajęcia, o których myślałyśmy od dawna, ale brakowało nam motywacji. Należy pamiętać, że duże zmiany składają się z małych kroków. Warto je wykonać, aby zapewnić sobie szczęśliwe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + three =