stomatolog

Periodontolog – czym się zajmuje?

Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Aby móc się nim cieszyć należy odpowiednio o niego zadbać. Jednak nie każdy wie, że regularnej pielęgnacji wymagają nie tylko zęby, ale i nasze dziąsła oraz błona śluzowa jamy ustnej. Jeśli doświadczamy jakichkolwiek związanych z nimi dolegliwości, powinniśmy jak najszybciej udać się do periodontologa

 

Co to jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, specjalizujący się w niej lekarze zajmują się leczeniem dolegliwości przyzębia – tkanek, które otaczają zęby, ochraniają je przed zakażeniami i sprawiają, że trzymają się w kościach. Ich zapalenie, gdy nie jest odpowiednio leczone, może skutkować utratą zębów. Czynnikiem wywołującym wszelkie dolegliwości w tym zakresie, są bakterie w kamieniu i płytce nazębnej. Ich powstawaniu sprzyja nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Wytwarzają one niezwykle szkodliwe substancje, które destrukcyjnie działają na szkliwo i przyczyniają się do powstania stanu zapalnego. Co więcej, schorzenie to może dotyczyć pojedynczego zęba, kilku, a nawet całego uzębienia! W każdym z tych przypadków niezwykle ważna jest szybka diagnoza stomatologa, która daje nam szansę na całkowite wyleczenie.

 

Niepokojące objawy, z którymi należy zwrócić się do periodonotloga

Tym, co stanowi pierwszy sygnał świadczący o konieczności udania się do periodontologa, są następujące objawy:

  • większa ruchomość zębów,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • krwawiące dziąsła, a także ich obrzęk i zaczerwienienie,
  • szpary między zębami,
  • odsłonięte szyjki zębowe,
  • nadwrażliwość zębów.

Żadnego z powyższych objawów nie należy bagatelizować! Szybkie zapobiegnięcie rozprzestrzeniającej się chorobie będzie skutkowało znaczącą poprawą stanu naszej jamy ustnej. Periodontolog zaproponuje nam leczenie, w wyniku którego wyeliminowany zostanie stan zapalny, a utracone tkanki, które stanowią swego rodzaju warstwę ochronną zębów, zostaną odbudowane.

Najbardziej powszechnymi chorobami przyzębia są zapalenie dziąsła oraz zapalenie przyzębia. Tego typu dolegliwości występują w naszym społeczeństwie coraz częściej, a liczba osób, które nie skarżą się na żadne problemy na tej płaszczyźnie, jest wyjątkowo niska. Co więcej, wspomniane choroby mogą znacznie szybciej rozwijać się u pacjentów o niskiej odporności, a także tych, którzy cierpią na zaburzenia układu pokarmowego oraz hormonalne, bądź też różnorodne dolegliwości związane z układem krwionośnym i nerwowym. Warto również podkreślić, że ryzyko wystąpienia choroby przyzębia znacząco się zwiększa, jeśli wśród naszych krewnych były już takie przypadki.

 

Fazy leczenia periodontologicznego

  1. Faza higienizacji – obejmuje ona początkowe wizyty, podczas których periodontolog zajmuje się oczyszczaniem zębów z, występujących na nich, osadów oraz kamienia. Lekarz podczas na tym etapie leczenia instruuje pacjenta, w jaki sposób powinien on dbać o higienę jamy ustnej w domu. Wskazuje mu, jak prawidłowo szczotkować zęby oraz, jaka szczoteczka jest najbardziej odpowiednia.
  2. Faza właściwa – po 2-3 tygodniach odbywają się kolejne wizyty, podczas których periodontolog stale kontroluje stan higieny jamy ustnej pacjenta. Usuwa także kamień poddziąsłowy i wygładza powierzchnię korzeni zębów. Na koniec każdej z nich stomatolog poleruje je, dzięki czemu zmniejsza się ilość przebarwień i osadów.
  3. Faza Recall – celem tej fazy jest podtrzymanie uzyskanych efektów leczenia. Niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne, które odbywają się z początku średnio co 3 miesiące, a w zależności od widocznych efektów, mogą zostać przedłużone do 6 miesięcy.

 

Profesjonalne usługi periodontologiczne

Jeśli jesteś mieszkańcem Sosnowca, bądź okolic i szukasz profesjonalnego periodontologa, który skutecznie wyleczy Twoją chorobę, warto zainteresować się usługami oferowanymi przez klinikę Stomatologiczną Pałyga. Z całą pewnością stanowi ona antidotum na Twoje problemy! Oferowane są w niej kompleksowe usługi z zakresu stomatologii dziecięcej, endodocji, protetyki, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, stomatologii estetycznej, a także periodontologii. Profesjonalny zespół stomatologów pracujących w klinice Stomatologia Pałyga gwarantuje pacjentom komfort i przyjazną atmosferę, a przede wszystkim − obsługę na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two + fourteen =