motywacja do zmiany

Nowy rok – nowy ja! Czy, aby na pewno?

Przejdę na dietę, zacznę systematycznie ćwiczyć, przeczytam więcej książek, zacznę podróżować czy też nauczę się nowego języka obcego – właśnie to wszystko zrobię w nowym roku.

Moda na postanowienia noworoczne

Tego typu frazy na pewno są nam dobrze znane. Niejednokrotnie sami je wypowiadaliśmy albo padają one z ust naszych bliskich i znajomych. Szczególnie w tym okresie roku. Postanowienia noworoczne, bo o nich mowa ostatnimi czasy są szczególnie trendy. Planować nowy rok, marzyć i snuć różne zamierzenia po prostu wypada. Praktycznie każdy chce zrobić dla siebie coś nowego, zmienić się za wszelką cenę i pokazać innym, że potrafi się przezwyciężyć swoje słabości i niedoskonałości.

Wyznaczaj konkretne cele

Idea samodoskonalenia się jest godna pochwały i bez dwóch zdań warto inwestować w siebie i swój rozwój. Jednak jak to osiągnąć, skoro tak często zaledwie po paru tygodniach zaczyna brakować nam motywacji i zapału? Szybko zapominamy o tych pięknych, lecz jak okazuje się pustych słowach. Aby nie były to tylko czcze życzenia, musimy po prostu działać. A sama istota tworzonych przez nas postanowień powinna pochodzić z naszego wnętrza i z naszej osobistej chęci zmiany. Jeśli będziemy robić to tylko ze względu na naciski naszego otoczenia, to już na samym początku jesteśmy spaleni. Ważne jest także, aby cele formułować w sposób konkretny, dzięki czemu łatwiej będzie je osiągnąć. Lepiej założyć, że przeczyta się w ciągu roku 25 książek, niż po prostu stwierdzić, że będzie się czytało więcej. „Zacznę ćwiczyć” – to też tylko ogólne stwierdzenie. Powiedz sobie – „będę trenować 30 minut każdego dnia”. Realnie wiedząc, do czego mamy dojść bez przeszkód będziemy mogli na bieżąco kontrolować efekty naszej pracy. I jeśli przyjdzie moment słabości- a taki na pewno się trafi – z lepszym rezultatem będzie można na nowo odkryć w sobie siły do właściwego działania.

Szansa na nowy początek

Jako ludzie, mamy w sobie coś, co pozwala nam sądzić, że różnego rodzaju nowe etapy, jakie pojawiają się w naszym życiu, są szansą na całkowite odmienienie wielu aspektów naszej codzienności. Lubimy powiedzieć sobie, że zaczynamy od nowa. Jednym z takich momentów jest właśnie początek nowego roku. Robiąc podsumowanie minionych miesięcy, widzimy nasze porażki, analizujemy, czego możemy się z nich nauczyć, jednocześnie pragniemy o nich jak najszybciej zapomnieć. Uwydatniamy jednak te dobre chwile, sukcesy i osiągnięcia. To one dają nam siłę do rozpoczęcia wszystkiego jeszcze raz. Te okoliczności i poczucie swego rodzaju nowej szansy, jaką dostajemy od losu, sprawiają, że czujemy, iż możemy dosłownie wszystko. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Powinniśmy zadbać o to, żeby było tak jak najdłużej. Najważniejsze, żeby to uczucie przekuć w konkretne czyny, które wprowadzą oczekiwane przez nas pozytywne zmiany. Wtedy będziemy mogli być w pełni zadowoleni i usatysfakcjonowani. A rok, który przyszedł, rzeczywiście okaże się właściwie wykorzystanym.

 

Karolina Model

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twelve − two =