zdrowy uśmiech

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Posiadanie pięknego uśmiechu zależy zarówno od barwy szkliwa, jak i od prawidłowego ustawienia zębów. Niestety, w wyniku przebytych chorób lub uwarunkowań genetycznych, wiele osób posiada różnego rodzaju wady zgryzu.  Aby je zniwelować, należy poddać się leczeniu ortodontycznemu.

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta jest lekarzem stomatologiem, który specjalizuje się w leczeniu wad uzębienia i  zgryzu, wad twarzowo-szczękowych, a także profilaktyką zdrowia zębów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, praca ortodonty nie polega  jedynie na zakładaniu i zdejmowaniu aparatów.  Przeprowadzone przez niego leczenie ortodontyczne może zredukować wady wymowy, wyleczyć bóle głowy, zwiększyć drożność dróg oddechowych oraz zapobiec chorobom przyzębia czy próchnicy.

Kiedy warto skorzystać z pomocy ortodonty?

O wizycie u ortodonty warto pomyśleć nie tylko wtedy, gdy posiadamy widoczne wady zgryzu.  Konsultacja ze specjalistą jest wskazana także, gdy zauważymy u siebie któryś z tych objawów:

  • Problemy z wymową
  • Zbyt duża lub zbyt mała przestrzeń między zębami
  • Nadmierne wysunięcie żuchwy
  • Stałe oddychanie przez usta
  • Zgrzytanie zębami lub zaciskanie zębów
  • Przedwczesna utrata uzębienia
  • Utrudnione przeżuwanie
  • Bóle żuchwy
  • Niesymetryczność rysów twarzy
  • Kamień nazębny

Niestety, większość pacjentów decyduje się odwiedzić ortodontę, gdy ich wada jest już bardzo zaawansowana – zwykle w wyniku zaleceń dentysty czy logopedy.  Im później zdecydujemy się na leczenie, tym będzie ono dłuższe i bardziej kosztowne. Jak we wszystkich dziedzinach medycyny, w ortodoncji bardzo ważna jest profilaktyka. Dlatego też zalecane są wizyty kontrolne już u dzieci w wieku 5-6 lat, aby uniknąć nasilenia niektórych wad zgryzu. Pamiętajmy, że przed konsultacją u ortodonty należy odwiedzić także gabinet dentystyczny, ponieważ leczenie za pomocą aparatu można przeprowadzać tylko na zdrowych zębach.

Jak znaleźć dobrego ortodontę?

Specjalizacja ortodontyczna jest bardzo popularna, dlatego znalezienie odpowiadającego nam lekarza nie powinno stanowić problemu. Dokonując wyboru, warto zastanowić się czy wśród znajomych lub rodziny nie mamy kogoś kto leczy lub leczył się  ortodonty. Innym sposobem jest sprawdzenie oferty internetowej gabinetów ortodontycznych w okolicy. Należy zwrócić uwagę jakie usługi proponuje dana placówka i jakie są kwalifikacje lekarza. Pomocne mogą być także fora internetowe czy tzw. porównywarki, które służą internautom do oceniania pracy poszczególnych specjalistów.

Teresa Kasprzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × five =