choroby stawu kolanowego

Ból stawu kolanowego

Staw kolanowy pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Staw ten ma za zadanie nie tylko utrzymanie pionowej postawy ciała, ale też utrzymanie jego ciężaru i pełnienie funkcji amortyzatorów. Od jego mobilności uzależniona jest możliwość zapewnienia codziennych aktywności, takich jak chodzenie, bieganie, klękanie czy skakanie.

 

Staw kolanowy

Staw kolanowy to staw złożony, który łączy kość udową i kość piszczelową. Staw kolanowy jest też największym stawem w ciele człowieka i umożliwia wykonywanie ruchów zginania, prostowania, oraz ruchów rotacyjnych. Aby zapewnić stabilne funkcjonowanie, staw jest wzmocniony więzadłami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Ból stawu kolanowego może być wywołany zarówno urazem jak i przewlekłą chorobą. W wyniku urazu może dojść do niestabilności stawu, a więc do nadmiernej ruchomości stawu w stosunku do stanu fizjologicznego.

 

Najczęstsze choroby stawu kolanowego

Choroby stawu kolanowego mogą wywołać bardzo uciążliwy ból i uniemożliwiać wykonywanie typowych czynności. Do najczęstszych dolegliwości stawu kolanowego zaliczamy następujące choroby:

  1. Gonartroza – choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która w początkowej fazie rozwoju może objawiać się poranną sztywnością kolana, uczuciem osłabienia, ograniczeniem ruchomości kolana czy też delikatnym obrzękiem widocznym jest najczęściej po wykonaniu aktywności fizycznej. Rozwojowi choroby w dużym stopniu sprzyjają urazy, nadwaga oraz zaburzenia osi ciała.
  2. Osteoporoza – układowa choroba kości, która może w konsekwencji prowadzić do zwiększania ryzyka złamań. Choroba polega na zaburzeniu procesów niszczenia i odbudowy kośćca. W przypadku osoby zdrowej oba procesy występują w równowadze. W przypadku chorych na osteoporozę zaburzenia przesunięte są w stronę niszczenia, co oznacza, że tracą oni więcej tkanki kostnej niż są w stanie ja odbudować. Możemy wyróżnić dwa najczęściej występujące odmiany choroby: typu A – osteoporoza starcza, typu B – osteoporoza pomenopauzalna.
  3. Chondromalacja rzepki – rozmiękanie chrząstki to postępujący proces, który może zakończyć się całkowitą destrukcją rzepki. Chondromalacja rzepki w początkowej fazie może objawiać się bólem kolan w czasie większego wysiłku fizycznego lub uczuciem „trzaskania” w kolanie. Przyczyn powstania choroby jest wiele. Mogą to być wcześniejsze urazy, które doprowadziły do uszkodzenia chrząstki stawowej, nieprawidłowe ukształtowanie powierzchni stawowych czy też powikłania stosowania innych leków. Objawami chondromalacji są poza bólem także uczucie niestabilności stawu, sztywność stawu oraz obrzęk.
  4. Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – w wyniku zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej może dojść do zwyrodnienia stawów. Najczęstszą przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego są wcześniejsze urazy (skręcenia, zwichnięcia, złamania) jaki i wrodzone wady stóp lub wiotkość stawów. Choroba ta w bardzo dużym stopniu ogranicza ruchomość stawu skokowego, może prowadzić nawet do całkowitego blokowania stawu. Silnym dolegliwościom bólowym towarzyszy także uczucie niestabilności stawu oraz jego osłabienie.
  5. Zwyrodnienie stawu kolanowego – Pierwszymi objawami zwyrodnienia stawu kolanowego jest najczęściej uczucie sztywności w kolanie, które pojawia się zaraz po przebudzeniu lub po dłuższym siedzeniu w jednej pozycji. Duży ból może wywoływać także przybranie pozycji klęczącej. W dalszym stadium rozwoju choroby może dojść do pojawienia się przykurczu zgięciowego. Przykurcz uniemożliwia wykonanie całkowitego wyprostu kolana.
  6. Reumatoidalne zapalenie stawów – RZS to przewlekła choroba, która dotyka zarówno stawy, jak i całą tkankę łączną organizmu. Do najczęstszych przyczyny RZS zalicza się m.in. uwarunkowania genetyczne, wadę układu odpornościowego polegającą na zwalczeniu przez organizm własnych tkanek, urazy narządów czy ruchu oraz chroniczny stres czy palenie papierosów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + one =